Akıllı tahtaları akıllıca kullanmak

Akıllı tahtaları akıllıca kullanmak
14 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 387 kez okundu.
Reklam

Eğitimde fırsatları artırma ve teknoloji iyileştirme hareketi (F.A.T.İ.H) olarak başlayan ve niyetinin halisane olduğunu düşündüğüm bu projenin, geleceğin mimarlarının olmazsa olmazı olarak düşündüğüm yeni nesile sağlıklı entegre edilmesi için eğitimcisinden tutun da öğrencisine kadar herkesin bu projeye hazır olması gerekiyordu. Eğitim ve Teknoloji artık ayrılmaz bir bütün. Ama hazırbulunuşluk seviyemiz ne âlemde bunun da test edilmesi gerekiyor. Yani eğitimcilerimiz öğrencilerimizle birlikte akıllı tahtaları verimli ve sağlıklı kullanabiliyor mu? Tabletler sadece eğitim için mi kullanılıyor? Bu soruların cevabı, elbette yüzdelik dilime vurursak bizi mutlu edecek tablo karşımıza çıkmayacak. Peki ne yapılmalı da iyi bir niyetle ortaya çıkan bu projenin verimlilik yüzdesi istenilen seviyeye çıkarılmalı? ya da okullarımızda akıllı tahtalar akıllıca kullanılmalı:
1- Eğitimciler sağlam bir teknoloji ve eğitim odaklı hizmetiçi eğitimden geçirilmeli
2- Öğrencilere teknoloji ve internet kullanımı uzman psikolog ve teknologlar tarafından (bu seçmeli bir ders de olabilir) verilmeli.
3- Aileler eğitim ve teknoloji açısından  sürekli bilgilendirilmeli.
4- Ders müfredatı, kitaplar ve kazanımlar bu projeye uygun olarak yeniden hazırlanmalı
5- Eğitimde teknolojinin kullanımını ülkemiz fıtratına uygun yeni yaklaşımlar geliştirilmeli
Belki biraz ütopik gibi görünse de eğitimde yeni teknolojik gelişmeler bu maddeler dikkate alınarak hayata geçirilmeye çalışılırsa faydalı olunanibileceği inancındayım.

Mehmet Fatih Bütün
Eğitimci
mehmetfatihbutun@hotmail.com

Not: Bu yazı Milat gazetesinde yayımlanmıştır.

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git