Augumented Reality ve Din Öğretimi

Augumented Reality ve Din Öğretimi
2 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.
Reklam

Bugün arkadaşlarımızla birlikte öyle bir projenin adımını atıyoruz ki, bu proje tutarsa ve bağlı bulunduğumuz yöneticilerimiz tarafından gerçekleşirse belki de Türkiye’de Din Eğitimi ve Öğretimi alanında bir ilk yaşanacak ve Farkındalığı Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketine bir dinamik kazandırmış olacak.

Daha önce kişisel bloğumda bir iktibas yayınlamıştım “Augumented Reality”
Şöyle bir paragraf vardı alıntı yazı da ( Egitimag bu alanda yapılan çalışmaların bizlere haber olarak ulaşmasında güzel bir sitedir ayrıca bu siteyi de tavsiye ederim):

“Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik ) gerçek dünyadaki ortamların ve nesnelerin; bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana gelen fiziksel görünümdür. Arttırılmış gerçeğin gelişmesinde askeri teknolojiler yatmaktadır. AG’nin günümüzdeki en yaygın örneği ise “Google Glass”dır.

Peki “AR” ile nasıl din eğitimi ve öğretimi verilebilir?
Bunu zaman gösterecek ve hep birlikte göreceğiz ancak şu bir gerçek ki bunu üretenler farklı alanlarda kullanmaya şimdiden başladılar bile.

Ben “AR” sisteminin aslında eğitimin özellikle din eğitiminin pratik sahasında kullanılmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Örneğin, İbadet öğrenme alanında Abdest, Namaz, Hac ve Kurban konularında bizim için özellikle teknolojiyi iyileştirme hareketini dert edinen eğitimciler için vazgeçilmez bir unsur olabilir. Yani eskilerin bizlerin kulağına fısıldadığı “Namazı sıranın üzerinde kılıyorduk” söylentisi “Abdest almayı sınıfta glass gözlüklerle öğrendik Hacc’ın unsurlarını bu şekilde öğrendik” diyen 21.yüzyıl gençliğini hayal etmek mümkün. Peki gerçekleşir mi? Neden olmasın?

Bugünler de özellikle İmam Hatip ve Dkab camiasının üzerine üzerine gelen örümcek kafalı zihniyetler, İHL neslinin gerçekten gerici mi yoksa teknolojiyi şimdilik bu şekilde üretemese bile en iyi kullanan kesim mi olduğunu görebilmeli ve utanarak yüzlerini yere indirebilmeli.

Ben bu teknolojinin her ne kadar Amerikalılar tarafından icad edilmiş olsa bile alanımızda kullanılabilmesinin sakıncalı olmadığı kanaatindeyim. Şahsen bununla ilgili olarak bir proje üretmeye şimdiden başladım. Lakin bu teknoloji için gerekli olan materyallerin üretilmesi için de gerek eğitimcilerimizin gerekse milli ve manevi değerlerine bağlı program yapımcılarımızın da devreye girerek materyaller üretmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ne diyelim biz düşünelim projeye dökelim veya üretelim. Tevfik Allah’dan…

Mehmet Fatih Bütün
Eğitimci
mehmetfatihbutun@hotmail.com

Not: Bu yazı Milat gazetesinde yayımlanmıştır.

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git