Din Öğretiminde “Akıllı” Ders İşleme Metodu

Din Öğretiminde “Akıllı” Ders İşleme Metodu
24 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 3.526 kez okundu.
Reklam

Başlığa bakarak birden fazla madde ile yazıyı açıklayacağımı düşünen dostlarımız varsa kusura bakmasınlar ve vakitlerini de harcamasınlar. Onlarca metottan herkes kendisine uygun olduğunu düşündüğünü alır ve bunu derslerinde uygular. Ben ise daha farklı yaklaşarak 40 dakika da özellikle TEOG sınıflarında bu yıl neler yapacağımı ve dersi nasıl işleyeceğimi kısaca özetlemek istiyorum. 

 

Bir ders saati : 40 dakika

Yoklama ve kazanımları deftere yazma: 5 dakika

Kaldı: 35 Dakika

 

-eceğim, -acağım……

  • Akıllı tahtayı açarak hazırladığım ve sizlerle de paylaştığım html5 konu anlatımlı interaktif uygulama üzerinden dersi anlatmaya başlıyacağım.
  • O an aklıma gelen ve elzem olduğunu düşündüğüm ifade/kavram veya cümleleri ben beyaz tahtada yazarken öğrencilerimin de not almalarını isteyeceğim.
  • Konu anlatımı esnasında dikkat edilecek olan noktaların ayrıca uygulama üzerinde belirttiğim işaretlerle öğrencilerime göstereceğim.
  • Daha iyi anlayabilmeleri için kendi dünyalarına yakın örneklerle desteklemeye çalışacağım.
  • Konu anlatımı bittikten sonra diğer ders saatinin de içinde yer aldığı bir zaman diliminde o güne kadar çıkmış o konuyla ilgili TEOG sorularını ve hemen ardından da Konu ile ilgili kazanım testlerini çözmek için test uygulamamızı devreye sokacağım. ( Bu testlere verdiğim süre ile öğrencilerimiz kendilerini tıpkı TEOG sınavındaymış gibi konsantre etmeye alıştırmayı düşünüyorum. Aksi takdirde süre kullanımı ve heyecan da birleşince bunun onların sınav kaygılarını artıracağını ve sınava giriş çıkışlarda ve hatta öncesinde sorunlar yaşayabileceğini biliyorum.)
  • Test uygulamamıza başlamadan önce öğrencilerimden bir A4 kağıdını ikiye veya dört parçaya ayırmalarını bu yoksa not defterlerinden bir sayfa kopararak buna adlarını soyadlarını o günün tarihini ilgili konuyu yazmalarını  isteyeceğim ve teste böylece başlayacağız.
  • Test bittikten sonra ise herkesin kendi elindeki cevap anahtarını çaprazındaki arkadaşına vermesini isteyecek ve etkileşimli tahtada testleri birlikte çözmeye başlayacağız.
  • Elde ettiğim sonuçların yer aldığı A4 kağıtlarını veya not kağıtlarını kendileri için ayırmış olduğum zarfa koyacağım ve her ay sonunda ilgili sınıfın dersteki durumunu tek tek gözden geçirmeyi ve bunlarla ilgili aylık raporlar hazırlayarak veli ve sınıf şök toplantılarında bilgi paylaşmak üzere kullanmayı düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta bir iki sınıfta bunun suni bir denemesini yaptık. Teknik tabirle BETA versiyonunu. Son derece keyifli başarılı ve tatlı da bir çalışma azminin kazanıldığı bu sınıflardaki öğrenciler bunun devam etmesini diğer derslerde de böyle olmasını ümit ettiler.

MEHMET FATİH BÜTÜN

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git