Din Öğretiminde Çevrilmiş Sınıflar ve Başarıyı Yakalamak

Din Öğretiminde Çevrilmiş Sınıflar ve Başarıyı Yakalamak
30 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.491 kez okundu.
Reklam

Birkaç gündür “çevrilmiş sınıf” diyerek akademik başarı üzerindeki etkisini parça parça da olsa sosyal platformlar aracılığıyla kendimden örnek vererek ifade etmeye çalıştım. Peki orijinali “Flipped Classroom (Tersyüz Edilmiş Sınıf)” olarak bildiğimiz son iki üç yıl içinde de sık sık duyduğumuz bu modelin din öğretiminde uygulaması nasıl? Bunu kendi derslerimde nasıl uygulamaya başladığımı kısaca özetlemeye çalışayım:

Öncelikle şunu belirteyim ki birebir aynı sistemi uygulamıyorum. EBA V3 ile “Çevrilmiş Sınıflar” ismini alan bu sistemi gönlüm isterdi ki EBA ile birlikte tüm sınıflarda uygulayayım. Ancak sınıflarımızda henüz internetin olmamasından dolayı bunu kendi koşullarıma uyarlayarak ve biraz değiştirerek gerçekleştirebiliyorum. Hayıflandığım tek taraf ise, keşke bunu daha önce özellikle akademik başarı beklediğimiz sınavlar öncesi uygulamaya başlasaymışız. Her neyse konumuza geri dönelim.

1- Öncelikle bu sistemi uygulayacak öğretmenin dijital öğretim materyali üretme konusunda alt yapısının olması mutlaka önemli ve gereklidir. Çünkü üreteceği materyaller öğrencinin konu ve kazanımın anlaşılması derslerin ise istişare ya da beyin fırtınası ile gerçekleşmesi yanı sıra soru ve cevapların verimli geçebilmesi açısından son derece önemlidir. Yani özetle birinci unsur: Öğretmen dijital materyal üretebilecek bilgi beceri ve altyapıya sahip olacak.

2- Öğretmen, hazırladığı eğitim materyalini (videoyu veya sesli video sunuyu) ya bir blog ya bir internet sitesi ya da bir sosyal video paylaşımlarına aktarmalı ve aktardığı materyallerin bilgilerini ve sayfasını da bir hafta öncesinden öğrencilerine bildirmeli ve öğretmen bundan sonraki çalışmaların da bu internet platformları aracılığıyla yayınlanacağını ve takip etmelerini öğrencilerinden isteyebilirler. Ayrıca öğretmen paylaştığı eğitim materyallerinde anlaşılmayan noktaların not alınmasını derste öğretmene sorulmasını ya da kısa bir özet hazırlayarak derse gelmelerini isteyebilir. Yaklaşık 72 saatlik bir süre vererek elektronik posta adresine verilen görevin yapılıp yapılmadığına yani videonun/video sununun izlenilip izlenilmediğine, soruların olup olmadığını ya da özetin hazırlanıp hazırlanmadığını kısa bir soru çizelgesi ile ilgili materyalin içine bırakarak öğretmene doldurularak gönderilmesini isteyebilir. Yani özetle ikinci unsur: Öğretmen bir hafta önceden derste kullanacağı materyalleri internet üzerinden öğrencileri ile paylaşmalı ve ilgili materyalin anlaşılmayan noktalarını not almalarını veya özet çıkararak derse gelmelerini istemeli ve görevin kontrolünü çizelge yöntemi ile e posta adresine dönüş yapılması suretiyle kontrol edebilmelidir.

3- Dersinize girmeden önce mutlaka bir öğrenciyi etkileşimli tahtayı açarak hazırlamada diğer öğrenciyi de yoklamayı alarak derse hazır beklemesini sağlamalısınız ki dersinizin bir bölümü yoklama almak veya tahtayı açarak dokümanlarınızı hazırlamakla yok olmasın. Yani özetle üçüncü unsur: Sınıf ortamının bu uygulamaya önceden hazır olması gerekiyor.

4- Öğretmen derse girdikten sonra dilerse (sınıfın zihinsel bilişsel altyapısını da gözden geçirmek suretiyle) ödev olarak verdiği video veya video sunuyu bir kez sınıfa izletir. Ardından verdiği ödevin zaten geri dönüşünü yaptığı için geri dönüşü yapmayan öğrenciler öncelikli olmak üzere video da anlaşılmayan yerlerin olup olmadığını sorar. Soru gelmezse yine öncelikli olarak geri dönüş yapmayan öğrencilerden başlamak üzere kazanım testlerinden hazırlanan interaktif test veya etkinliğini etkileşimli tahtada öğrencilerle birlikte yapar ve alınan notları bir çizelgede toplar ve bunu performans değerlendirmede kullanabilir. Özet istedi ise özeti sunmaları için listeden belirlediği sınırlı sayıdaki öğrenciye 5 dakikalık süre verir ve kısaca özetlemelerini ister. Bu arada sınıfa özet çıkaran ve sunumunu yapan öğrenciye soru sormaları için sınıfa da uyarı ve açıklamalarda bulunur. Yani özetle dördüncü unsur: Sınıfta videolar ile ilgili beyin fırtınası veya interaktif etkinlik gerçekleştirilir. Geri dönüşler çizelgelerle not altına alınır.

5- Öğretmen, bu uygulamayı derste uyguladıktan sonra son bir iki dakikasını da bir sonraki hafta işleyeceği konu ile ilgili hazırladığı video fragmanla dersinin bir sonraki bölümünü daha cazip hale getirebilir. Ödevlerini bu şekilde verebilir. Bu şekilde öğrenciler bir sonraki hafta ne işleyeceklerini hangi video veya sunumla karşılaşacaklarını merakla beklemeli. Yani özetle beşinci unsur: Öğretmen bir sonraki haftanın çalışmasını da kısa bir tanıtım fragmanı ile öğrencinin derse olan ilgisinin bir hafta boyunca kaybolmamasını sağlamalı ve gerekli görevlendirmeyi yapmalıdır.

Aslında gerekli alt yapı ve hazırlıklar tamamlanırsa çok rahat ve kolay bir uygulama.  Ben kişisel olarak özet şeklinde öğrencilerden geri dönüş almayı aslında çok istiyorum ancak bir kez denedim ve maalesef müfredatımız gereği TEOG konularının yetişememesi endişesinden dolayı bunu 7.sınıflarda uygulanmak üzere rafa kaldırdım. Ancak videoların ve interaktif etkinliklerin öğrenci üzerinde, genel olarak da sınıf motivasyonunda oldukça olumlu sonuçlar verdiğini söylemeliyim. Birinci teog sınavından sonra yapılan ve il çapında gerçekleşen ilk ciddi denemede öğrencilerimizin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili net ortalamasının 8.sınıflar düzeyinde 18.75 olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ayrıca il denemesi öncesi yaptığım ve bu uygulamayı ilk ciddi anlamda gerçekleştirdiğim hafta, 3 yanlışa kendisini endeksleyen 10 öğrenciden 9 tanesinin bu yöntemle hiç yanlış yapmadıklarını da görmüş oldum. Bu başarı ne kadar teog sınavında kendini gösterecek veya öğrenci başarısını resmi olarak olumlu etkileyecek onu da 2.teog sonrasında görüp test etmiş olacağız. Bu uygulamayı bir video ile nasıl uyguladığımı göstermek isterdim ancak buna bir türlü fırsat bulamadım ama bu yazı ile aslında her şeyi ayrıntılarına çok fazla girmeden de özetlemiş olduğumu düşünüyorum.

Bundan sonraki çalışmalarımı bu yöntemle gerçekleştirerek hem zamandan hem de fiziksel olarak aşırı efor sarf etmekten kurtularak, öğrencilere daha çok fırsat verip onların görüşlerini alarak, bilgilerini ve akademik altyapılarını daha da kuvvetlendirmeyi düşünüyor, bu kolay ve basit sistemin sizler tarafından da uygulanmasını ümit ediyorum.

 

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git