DKAB Radyo Projesi

DKAB Radyo Projesi
27 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.132 kez okundu.
Reklam

Sunu1Kimilerine göre çok eski denilemeyecek yakın bir geçmişte (80’li yılların başlarında) televizyonların yeni yeni evlerimizde zirve yapmaya başladığı ve radyoların henüz cazibesini yitirmediği o güzel günleri şöyle bir hatırladığımda evde nostalji denebilecek bir radyonun kısa dalga yayın yapan TRT radyosunda arkası yarınları hayal mayal dinlediğimi bilirim. Yaşıtım olan akrabalarımla yarın ne olacak diye içimiz içimizi yerken bir taraftan da senaryolar kurardık. Sonra 90’lı yılların başında FM bandından yayın yapan radyolar mantar gibi türemeye başladığında ilk radyo dj’liği tecrübemi yaşadığım Bursa Sempati FM ve Bursa Radyo Şampiyonda onlarca hattı bulunan bu radyolarda sadece bir istek şarkı için hatları kilitleyen binlerce insanın olduğunu hatırlar ve ne güzel günlerdi derim. Eskiden radyo ve radyo yayınına insanımızın ilgisi büyüktü taki 2000’li yılların ortalarında sosyal medya veya internet türeyene kadar.

İki elimi başımın arasına alıp düşündüğüm bugün, o eski günlere gidemesek de eğitimi radyo ortamına lokal olarak nasıl taşıyabilirizin cevabını bulmaya çalıştım kendimce. Aslında bu daha önce düşündüğüm ama sosyal medyanın ağır basması sonucu buzdolabının buzlu rafına kaldırdığım bir proje idi. Şimdi o eski günlerdeki birlikteliği ( aile fertlerinin radyo başında arkası yarınları hep birlikte dinlediği günleri ) kısmen de olsa canlandırabilmek ve dersimiz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisini aile fertlerinden öğrencilerimize kadar daha çok sevdirebilmek adına DKAB RADYO projesini tekrar hayal de olsa canlandırmaya karar verdim.

DKAB RADYO PROJESİ aslında karasal linklerle Türkiye’nin dört bir yerine yayın yapan canlı bir radyo projesi. Yani DJ’leri olan, cihazları (Mixeri Deck’leri, DAT’ları, MD’leri tabi bunlar eski radyo zamanlarının dijital cihazları şimdi sadece bilgisayar ve radyo bilgisayar programları var. Örneğin: Raduga Gibi, Radyomatik gibi veya Sole gibi ) olan, 24 saat ( ki bunun en az 12 saati canlı 12 saati paket dediğimiz tekrar veya kayıt programlardan oluşuyor) üzerinden yayın yapan, ağırlıklı olarak okulda öğretmenin derste işlediği konuları yine öğretmenlerin canlı veya paket olarak hazırladığı programlarla sunulan, aralara haber, spor, tartışma veya fikirlerin sunulduğu kaliteli programların yer aldığı hep duyduğumuz bildiğimiz radyo.

Bu projenin hayata geçmesi için gerçekten büyük bir maddi güce veya desteğe ihtiyaç var. Bu sağlandıktan sonra da bu alanda uzman olan öğretmenlere. Tıpkı dersindeki gibi mikrofonun başına geçerek stüdyoda dersi anlatacak yeteneklere ve üretebilecek eğitimcilere ihtiyaç var. Zor bir meslek olan Radyo Programcılığı aslında her öğretmenin yapabilmesi gereken bir meslek öğretmenler için daha kolay çünkü stüdyoda kendisi ve bir de mikrofonu olacak.

Bu projenin DKAB RADYO olarak gerçekleşebilmesi için benim düşündüğüm en önemli isimler;

  • Musa Mert : Gerçekten yazdığı hikayeler, anlattığı dersler, izlediği metod olmazsa olmaz şahsiyetlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
  • Halit Arapoğlu: Sosyal Medya’ya olan hakimiyeti, espritüel söylemleri, kendine haz ders anlatım üslubu ile olması gereken isimlerden.
  • Nurullah Bora: Teknolojiye hakimiyeti, stratejik gelişime olan katkısı, diksiyonu ve yorumları ile kaçırlmayacak bir şahsiyet.
  • İshak Aşar: Bu alanda tanıdığım, yeni projeler üreterek gelişim sürecine tam anlamıyla yön verebilecek kapasitesi ile hayranlıkla izlediğim lider insanlardan birisi ve olması gereken bir isim.
  • Gökhan Ay: Diksiyonu ve kendine has üslubu ile radyo için kaçırılmayacak bir DJ
  • İzzet Eker: Potansiyel bir tanıtım aracı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanına olan hakimiyeti sosyal medyada ki gücü ile radyo programlarının şekillenmesinde öncü bir isim.
  • İlker Uykal: Radyo ve TV Spikeri. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni. Bu alanda birlikte çalıştığımız yıllarda ben gemiyi terketmiş olsam da gemiyi terketmeyen kendisini bir çok ulusal televizyonda kanıtlayan profesyonel bir isim. Radyo için aslında olmazsa olmaz isimlerin başında.

Aslında bu isimlerin dışında da mutlaka ama mutlaka çok önemli isimler var. Bunlarda yapılacak elemelerle ancak kısmi olarak seçilebilir diye düşünüyorum. Sanıyorum ki personel ve yayın anlamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’nin DKAB RADYO projesine katkısı çok büyük olacak.

Radyo programlarında uyulması gereken RTÜK kuralları ve Reklam ilkeleri aynı şekilde devam edecektir. Her ne kadar bir ders radyo kanalı projesi de olsa resmi kanun ve yönetmeliklere de uygun olması gerekiyor.

Radyo programlarına gelince aslında benim düşüncem (belki sığ gelebilir ama) 4.5.6.7.8.9.10.11.12.Sınıfların müfredatlarında yer alan konu ve kazanımların yıllık planlara uygun olarak radyo programcısı olan öğretmenin kendi üslubuyla sunumundan oluşan belirli zaman dilimlerinde gerçekleşen programlardan oluşuyor. Örneğin eğitim öğretim yılının ilk haftasında işlenen konular ders dışında o hafta radyodan farklı anlatım tarzları ile ama aynı konular çerçevesinde aile fertleri ve öğrenciler tarafından radyo aracılığıyla dinlenebilir olmalıdır. Yanı sıra saat başlarında başta DKAB Öğretmenlerinin haberleri olmak üzere Türkiye ve Dünya gündemine dair haberleri ve spor haberlerini, eğitime yön veren şahsiyetlerin hayatlarının anlatıldığı, tarihi bilgilerin verildiği eğitim ve kültür programlarını, Kur’an, Sünnet, Hadis, Siyer, Fıkıh ve Eğitim Bilimleri derslerinin uzman öğretim görevlileri tarafından öğrencilerin seviyesine uygun olarak anlatıldığı dini içerikli programlar ve eğitim içerikli yarışmaların da yer aldığı geniş yelpazeli bir program taslağı rahatlıkla hazırlanabilir.

İşte kısaca ve yüzeysel olarak özetlemeye çalıştığım DKAB RADYO PROJESİ böyle bir hayalin başlangıcı. Renklendirilebilir ve geliştirilebilir.

AMAÇ NEDİR? Amaç ailelerimize ve öğrencilerimize eski birliktelikleri sağlayarak sağlam ve doğru dini eğitim bilgilerini teknolojik bir araç olan radyo aracılığıyla verebilmek.

PEKİ NETİCE? Netice mi? Allah büyüktür. Biz fikrimizi beyan edelim de büyüklerimiz ne derse o olacak nihayetinde…

Saygılarımla

MEHMET FATİH BÜTÜN
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git