Fatih ETZ 2016 ardından

Fatih ETZ 2016 ardından
7 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.411 kez okundu.

20161103_092940  Bu yıl ilk kez katıldığım Milli Eğitim Bakanlığı Yeğitek Genel Müdürlüğü Fatih Eğitimde Teknoloji Zirvesi 2016 meslek hayatımdaki zirve olaylardan biridir. Bugüne kadar takip ettiğim kadarıyla daha çok akademik şahsiyetlerin iştirak ettiği bu güzel organizasyonun bu yıl ki versiyonunda öğretmenlerin ağırlıklı olması yani sahadaki insanlara onların yaptıkları çalışmalara yer verilmesi ayrıca atölyelerle teori bilgilerinin pratikte uygulanabilir şekle dönüştürülmesi çok yerinde bir uygulama olmuş. Yeğitek ve EBA ikilisinin Eğitimde Teknoloji vizyonunda gerçekleştirdiği bu muhteşem organizasyonun teknik anlamda ( ki Yeğitek’ten değil de maalesef organizasyonun gerçekleştiği yerin kısıtlı teknolojik imkanlarından olsa gerek) yaşanan bir kaç ufak sorun dışında özellikle biz öğretmenler için son derece verimli geçtiğini ancak altını çizerek ifade edeyim ki süresinin çok yetersiz olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Yine dikkatimi çeken bir nokta oldu ki bunda işin gerçeği yapılacak bir şey de yoktu ama bir çok güzel, kaliteli ve imrendirici atölyenin aynı zamanda farklı salonda olması öğretmenleri seçme konusunda sıkıntıya düşürdü. Örneğin; aynı saatte bir salonda Google Eğitim Araçları Classroom atölyesi varken diğer salonda yine dikkati çeken başka bir atölyenin olması seçim konusunda şahsen beni oldukça zorladı.

Organizasyonun ilk gününe damgasını vuran önemli şahsiyetlerden bazıları eski bir medya mensubu olarak yakından takip ettiğim diksiyon ve hitabetleri ile örnek olan Haber Türk Ana Haber Spikeri Buse Biçer ve ATV Ana Haber Sunucusu Cem Öğretir oldu. Yanı sıra AA Eski Genel Müdürü ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk‘ün birlikte katıldıkları “Medya Gözüyle Eğitim” panelinde renkli anların yaşandığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Özellike mütevazi kişiliği ve kişisel gelişim alanındaki özel çalışmalarından dolayı takdir ettiğim Cem Öğretir’in panel konuşmasına girişi panele katılan izleyicilerin takdirini kazandı. Ancak bildiri sunumu gerçekleştireceğim için bu keyifli paneli tamamlayamamanın üzüntüsünü de yaşadığımı hatrlatmak isterim.20161103_105558 20161103_133325

Sosyal medyada internette ve hazırladıkları bir çok eğitici teknolojik çalışmalarla takip ettiğim akademik şahsiyetlerinde orada olması beni ayrıca mutlu etti. Örneğin; kitabını Tanıtımlar bölümünde yayınladığımız Amerikan Robert Koleji Eğitim Teknolojileri Bölüm Koordinatörü Burcu Örentürk Aybat, yine Robert Koleji Teknoloji Öğretmenleri ve Google Trainer’ları Metin Ferhatoğlu ile Mehmet Özdemir hocalarımızı da orada görmek beni son derece memnun etti.

20161104_134943 20161104_160902 20161104_150550 20161104_112507

Gelelim Din Öğretimi açısından Fatih Eğitimde Teknoloji Zirvesi’nin ben de bıraktığı ize… Bugüne kadar hiç umudum yokken birden bu yıl bildirim sunmam için davet edilmem beni hem şaşırttı hem de onore etti. Zira Din Öğretimi ve Teknoloji önemini benden başka bu anlamda önemsendiğini (Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün dışında) Eğitim ve Teknolojinin resmi üssü olan Yeğitek tarafından da değerlendirilmesi gerçekten çok önemliydi. Şu bir gerçek ki Din Öğretiminde E-İçeriklerin Önemini ancak alanda bilgi sahibi olup da bu bilgileri pratiğe geçenler çok daha iyi bilirler ve inanıyorum ki Yeğitek bu arkadaşlarımızın çalışmalarını ve DEĞİTEK hareketimizin çalışmalarını bundan sonra daha da çok dikkate alacaktır. Bunu nereden mi biliyorum?  Yeğitek Daire Başkanlarımızdan Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Rüşen‘in ilgisi, yanı sıra Yeğitek’ten Selen hanım ve Hayrullah Kolan uzman hocamızın da olumlu görüşleri beni son derece mutlu etti.  Ayrı ayrı kendilerine teşekkür ederim. Kendilerine ayrıca alanımızla ilgili görüşlerimi bir sunum olarak da takdim edeceğim ve özellikle de EBA’da alanımızla ilgili olan eksiklerin giderilmesi noktasındaki kişisel kanaatlerimi de arzedeceğim.

Bu arada Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüze ve başta Rabia hocamız olmak üzere uzman hocalarımıza  zirvede gerçekleştirdiğimiz sunumumuzu takip ettikleri ve değerli görüşlerini bizlerle paylaştıkları için teşekkürlerimi sunarım.

20161103_1615090

Sözün özü, Milli Eğitim Bakanlığımız, zirvenin ilk gün açılış konuşmasında sayın müsteşarımız Yusuf Tekin Beyefendi’nin de belirttiği gibi kafalardaki Fatih Projesi’nin akıllı tahta ve tablet işi olmadığını bu zirvelerle bir kez daha göstermiştir. Umuyorum ve inanıyorum ki bu zirvelerden hayırlı sonuçlar ve bereketli pratik gelişmeler çıkacak; Türk Milli Eğitimi, Eğitim ve Teknoloji alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini alacaktır. Bu anlamda yakın zamanda “Eğitim Teknolojileri ve Etik” konusununda içine alınacağı yeni çalışmalar ve organizasyonlar yapılmasını da ayrıca beklediğimi ifade etmek istiyorum.

20161103_093426

Din ve Eğitim Teknolojileri (DEĞİTEK) ekibi olarak başta Milli Eğitim Bakanlığımız ve Yeğitek Genel Müdürlüğümüz yetkilileri olmak üzere FATİH ETZ 2016 organizasyonunda emeği geçenlere bir kez daha şükranlarımı arz ediyor, her türlü hayırlı ve kıymetli çalışmalarında yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Mehmet Fatih Bütün
DEĞİTEK Kurucusu ve
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git