İHL’li Kimdir?

İHL’li Kimdir?
5 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 377 kez okundu.
Reklam

Bu sorunun cevabını vermek için herşeyi bir tarafa bırakıp tefsiri ile birlikte oturup yazmaya kalkışsam belki yüzlerce sayfalık bir kitabı rahatlıkla doldurabilirim ama ayrılan yer dar olunca başlığıda bu darlığa sıkıştırmak gerekiyor. Evvela elzem olanları söylemek gerekiyor kanaatimce.

1- İHL’li ( İmam Hatip Liseli) öğrenci, önce abdestli gezen ve abdestini hazzını ve lezzetini yaşayacak şekilde ibadetle devam ettiren kimsedir. İbadeti olmayan herşeyden önemlisi namazını kılmayan ihmal eden bir İHL’li bir ayağı topal küheylanlara benzer.
2- İHL’li öğrenci, çok okuyan kimsedir. Önce ilk emri “oku” olan kitabını özümseyerek ve içine sindirerek çokça da hayatında pratiğe geçirerek yaşayan önder ve başöğretmen olarak da Efendimiz (s.a.v)’i kabul eden kişidir. Okunması gereken hayatını monotonluktan çıkaracak faideli tüm eserleri merak ve heyecanla okuyan kimsedir İHL’li kişi.
3- İHL’li öğrenci, edep haya ve iffet timsali olarak yaşadığı toplumun önderi/imamı olma yolunca gerek kendi ile aynı kulvarda yer alan ve gerekse kendisine bu gibi hayr işlerinde rakip olan arkadaşlarına meydan okuyarak ben her zaman en iyisi olmalıyım diyen kimsedir.
4- İHL’li öğrenci, yaşamın her alanında Allah ve Resulünü unutmayan emirlerini sevgilinin sevdiğine ricası olarak gören gönül ve tefekkür erleridir.
5- İHL’li öğrenci, yaşanılan her sıkıntıdan bir ders çıkarıp, sıkıntıların giderilmesi adına elinden geleni ardına koymadan çalışan yorulmayan bir ferttir.
6- İHL’li öğrenci, okulunda ilmen,fennen ve herşeyden önemlisi manen yetiştirildiği eğitimcilerine karşı saygı ve edep konusunda imrenilen bir kimsedir.
7- İHL’li öğrenci, sosyal aktivitelere bizzat katılan, toplumun sorunlarına bakış açısını kimseyi kırmadan dökmeden incitmeden yaklaşarak kendince evrensel kaliteli çözümler üretendir.
8- İHL’li öğrenci, bilim ve teknoloji konusunda çağını yakından takip eden bu unsurları hayr işlerinde ve kendisine topluma faydalı olan tüm işlerde kullanan çağdaş ve modern bir insandır.
9- İHL’li öğrenci, kendisi gibi düşünmeyenleri de kabullenip yaşantılarına ve düşüncelerine kendi ve kendi gibi düşünenlerin özgür düşüncelerine müdahale edilmediği sürece saygı duyan bir kimsedir.
10- İHL’li öğrenci, düşünmekte kalmayıp bunu kimi zaman da yazabilen ve yazdıkları kendisinden sonra gelecek olan insanlara rehber olacak fikir insandır.

Bu 10 madde on dakika içinde aklıma gelenlerdi. Daha fazla yer kaplamamak ayrılan boşluğu sağlıklı bir şekilde kullanabilmek adına bana ayrılan bölüm için şimdilik bu kadar yazabildim. Sizin de eminim ki bu maddelerin altına yazabileceğiniz onlarca madde var. Bunlar İHL’li öğrencinin anayasasına belki madde, belki de bir açıklama olarak yazılması gereken ifadelerdi. Katılan olduğu gibi katılmayan da olacaktır ya da “sen hayal dünyasında mı geziyorsun arkadaş” diyecek olanlar da çıkacaktır. Böyle olumsuz düşünen kimselere de şunu diyorum: “Her şey Hira’da okunan bir çağrı ile başladı ve bugün biz, bu çağrının ışığıyla yolumuzu buluyoruz.” Bu çağrının yolundan gidecek yeni nesillerin bu on madde ve bunun altına yazılacak onlarca maddenin pratiği ile huzuru ve mutluluğu tam anlamıyla bulacağız.

İHL’li öğrenci olan gençlerimizin bu kutsal ve şerefli ünvanı hakkıyla taşıdığı, vazifesini Kur’an ve Sünnet çerçevesinde yerine getirdiği,okuyarak ve kendisini geliştirerek toplumun saygın neferleri olması ümidimi ayrıca kişisel gayretimi de dile getirip sözlerime nokta koymak istiyorum. Her şey önce ahlak ve maneviyat düsturu ile hareket eden yaşanılası bir ülkenin yeni bir Türkiye’nin inşaası için. Rabbim elimizi bırakmasın bizi rızasından ayırmasın.

Mehmet Fatih Bütün
Eğitimci
mehmetfatihbutun@hotmail.com
Not: Bu yazı Milat Gazetesinde yayımlanmıştır.
Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git