Öğretmeni Teknoloji Entegre Etmek

Öğretmeni Teknoloji Entegre Etmek
10 Mart 2015 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.
Reklam

Okullarımızda hayata geçirilen teknolojik imkanlar öğretmenlerimizin ne kadarı tarafından kullanılıyor? Böyle bir araştırma yapılsa sanırım kullanım oranı çok düşük çıkacaktır. O halde asıl cevaplanması gereken soru şu:

” Öğretmenleri teknolojiye nasıl entegre edeceğiz ? ”

1- İsteksizliği Aşmak: Özellikle (kusura bakmasınlar ama) 50 yaş ve üzeri öğretmenlerimiz, Z nesline ve arayışlarına algı ve isteklerini kapattıkları için teknolojinin eğitim araçları kendilerine kullanım açısından zor geliyor. Belki haklı oldukları yerler vardır ama etkileşimli tahtaların olduğu bir okulda sadece sözel anlatımı tercih eden öğretmenlerin sınıf hakimiyeti de eski dönemlere göre daha zor olacaktır. Elinde cep telefonu ve tabletin en son modelini taşıyan bir gence siz dumanla iletişim yöntemi gibi gördükleri sözel anlatımı sevdiremezsiniz yani en azından 40 dakika boyunca….

2- Mesleki ve Teknik Gelişim Seminerleri: Özellikle mesleğe yeni başlayan genç öğretmenler olmak üzere tüm öğretmenlere teknoloji ve eğitim seminer / kurs programları hazırlanarak sene başı ve sene sonlarında belirli zaman aralığında verilmelidir. En azından bir öğretmen ofis programlarını sağlıklı ve verimli kullanabilmelidir.

3- Ödüllendirme ve Motivasyon: Eğitimde teknolojiyi verimli ve kaliteli bir şekilde kullanan öğretmenler ödüllendirilmelidir. Ödül bir bakıma teşvik pirimi olmalıdır öğretmen için… Motivasyon artırıcı yöntemler geliştirilmelidir. Ödül türü ve şekli yine eğitimciler tarafından belirlenmeli, geniş bir konsensuz sağlanmalıdır.

Eğitim ile teknolojinin entegrasyonunda mihenk taşı yine o eğitimi verecek olan öğretmenlerdir. Yoksa hologram sistemi ile sınıflar donatılsın, eğitimle teknoloji birlikteliğini öven hiçbir söz ve hareket gerçek bir anlam taşımayacaktır. Çünkü teknolojik  farkındalığı artmamış bir öğretmenden, teknolojiyi iyileştirme hareketi beklemek yanlış olacaktır.

 

Mehmet Fatih Bütün  |   Eğitimci / DKAB Öğretmeni
mehmetfatihbutun@hotmail.com

Not: Bu yazı Milat gazetesinde yayımlanmıştır.

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git