Öğretmenler İçin Etkili Sunum Teknikleri

Öğretmenler İçin Etkili Sunum Teknikleri
3 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.176 kez okundu.

Bu yazı http://blog.classloom.com sitesinden alıntılanmıştır.

Gelecek nesilleri eğitmek ve yetiştirmek gibi kutsal bir görevi olan biz öğretmenlerin, topluluk önünde konuşma, hitap ve sunum becerilerini günümüz koşulları ve “dijital yerli” diğer bir tabirle “z kuşağı” öğrencilerin ilgilerini çekecek şekilde güncellemeleri kaçınılmaz olmuştur.

Günümüz koşullarında yetişkinlerin mesleki konularda aldıkları eğitim ve seminerler sırasında bile ilgi ve dikkat düzeyi hayli kırılgan hale gelmişken; henüz “öğrenmenin farkındalığı” yolcuğunun başında olan öğrenciler için bu süreci kontrol etmek hayli zorlaşmıştır. İşte burada rehberlik ederek öğrencilerinin yollarını aydınlatma görevi biz öğretmenlere düşmektedir. Bugüne kadar dinleyici olarak bulunduğumuz pek çok konferans, seminer ve eğitim olmuştur ancak konular aynı ya da benzer olsa dahi bunlardan sadece bazıları aklımızda yer etmiştir. Burada tüm öğretmenlerin sorgulaması gereken bu kalıcılığı sağlayan farklılığın ne olduğudur.

Hiçbir büyük iş heyecansız başarılamaz. – Emerson

Sanılanın aksine heyecan, etkili bir sunum yapmamıza engel değildir. Bir öğretmenin mesleki tecrübesi ne kadar fazla olursa olsun, hala öğretme ve öğrenme heyecanı ile derse girebiliyor ise; o sınıftaki öğrenciler gelecek nesillerin liderleri olmaya aday olabileceklerdir. Heyecan, kişinin yaptığı işe duyduğu saygı ve ciddiyetin bir göstergesidir ve orta düzeyde olup kişi tarafından kontrol edilebildiği sürece sonucu daima olumlu etkileyecektir.

Yazının devamını okumak için burayı tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git