Yeni Başlayanlar İçin Eğitimde Teknoloji Dersi

Yeni Başlayanlar İçin Eğitimde Teknoloji Dersi
16 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 514 kez okundu.
Reklam

Çok fazla  kafa karıştıran muhabbetler içine girmeden olduğu gibi anlatmak istiyorum söylemek istediklerimi.

 • Derslerinizde hem konularınızı ve buna bağlı olarak kazanımlarının öğrencileriniz tarafından kolayca anlaşılmasını istiyorsanız,
 • Derste çok fazla konuşarak ve kendinizi aşırı derecede yıpratarak konu anlatımı yapmaktan yorulduysanız,
 • Biraz da öğrenciler aktif olsun, onlar konuşsun tartışsın ve birlikte hedefe ulaşalım istiyorsanız,
 • Birazcık da olsa bilgisayardan ve teknolojinin T sinden anlıyorsanız,

o halde size ideal bir yöntem söylemeliyim. Bunun için öyle çok ahım şahım bir bilgiye ve bilgisayara sahip olmanıza gerek yok. Peki nasıl olacak?

 • Önce bir adet elektronik posta adresiniz olmalı
 • Öğrencilerinizin de elektronik posta adresi olmalı
 • Okulunuzda etkileşimli tahta veya projeksiyon olmalı.
 • Powerpoint sunularınızı videoya çevirebilecek kadar bilginiz olmalı ( ki bu çok kolay artık)

Dönemin başında olduğunuzu düşünelim:

 • Önce öğrencilerinize önümüzdeki hafta işleyeceğiniz konuları video olarak youtube, dailymotion, vimeo gibi sosyal video ağlarından izleyebilmeleri için powerpoint sununuzu seslendirerek ve videoya çevirerek (Office 2010 dan itibaren powerpoint bunu yapabiliyor.) bahsettiğim video ağlarından birine yüklüyorsunuz.( Ben örnek bir videoyu ekte size sunuyorum. Siz de bunu gerek kendi sesinizi gerekse görüntünüzü koyarak profesyonel imkanlarınız varsa geliştirebilirsiniz.)
 • Öğrencilerinize yüklediğiniz videonun adresini veya varsa kanalınızın adresini veriyorsunuz. Böylece onlar bu adresten derslerinize ait konuları takip edebileceklerdir.
 • Sonrasında öğrencilerinize önümüzdeki hafta işleyeceğiniz konunun videosunu evde izlemelerini ve izlerken aralara sizin video sunu hazırlarken koyacağınız şifreli ifade veya kavramları bulmalarını (bu kavram veya ifadeleri bulanlara ekstra puan vereceğinizi de hatırlatın mutlaka) bunu yaparken de kafalarına takılan bölümler varsa bunları not almalarını hatta ve hatta sorular hazırlayıp gelmelerini istiyorsunuz. Bu arada soru hazırlayarak gelen öğrencileriniz içinden kaliteli bir kaç soruyu sınavda bile soracağınızı söyleyebilirsiniz. ( Bu onlar için büyük motivasyon olabilir.)
 • Tüm öğrencilerinize elektronik posta adresinizi veriniz. Bir hafta boyunca derse gelmeden önce bireysel olarak video ile ilgili kavram veya ifadeleri size göndermelerini, soruları varsa bunları da bir word dosyası halinde size bu kavram/ifadelerle birlikte göndermelerini isteyiniz. ( Gönderirken mutlaka adlarını soyadlarını ve sınıflarını yazmalarını söyleyin.) Eğer elektronik posta adresleri olmayan öğrencileriniz varsa veya hiç birinde e posta yoksa bu durumda önümüzdeki hafta derste söylemelerini isteyiniz.
 • Ertesi hafta derse geldiğinizde (eminim öğrenciler size o kavramları veya ifadeleri önce verebilmek için can atacaklardır.) sınıfı beşerli veya altışarlı gruba ayırınız. Herkesi görecek şekilde bir yerde durarak söze ilk siz başlayınız.
 • Siz konuyu bir kez daha anlatmayacaksınız. Yapacağınız tek şey her gruptan bir sözcü seçtirip bulunan kavram veya ifadeleri söylemelerini istemek olacak. Tam olarak söyleyen her gruba ödül olarak kanaat notu kullanabilirsiniz. Ayrıca en kaliteli soru hazırlayan gruptan soruları alıp daha sonra bunları biriktirip sınavda da sorabilirsiniz.
 • Projeksiyon veya akıllı tahtaya daha önce izlediklerini düşündüğünüz video ile ilgili siz sorularınızı hazırlayınız ve yansıtınız. Sorulara doğru yanıt verecek olan öğrenci gruplarını ödüllendiriniz.
 • Anlaşılmayan bir nokta olmadığı sınıfta tescillenirse devreye tekrar siz girer bu sefer konuyla ilgili hazırladığınız videoyu özetlemelerini veya videonun bir sonraki bölümünde ( yani bir sonraki konuda ) neler eklenmesi gerektiğini sorabilirsiniz.

Yaklaşık 25-30 dakika sürmesi düşünülen bu yöntemin aslında Ters Yüz Edilmiş Eğitim Sistemi  (Flipped Classroom) olduğu söyleniyor. Bloom Taksonomosine de uyumlu olduğu rivayet edilmektedir.  Ben onu bunu bilmem arkadaş diyorsanız benim gibi dersten keyif almak ve keyif aldırmak istiyorsanız bir de bu yöntemi deneyelim derim.

Ben buna benzer bir sistemi daha önceki yıllarda özel okulda çalışırken bir kaç kez denemiştim. Şimdilerde ise bu amatör sistemin profesyonelcesi olan ve yukarıda ismini verdiğim Ters Yüz Edilmiş Eğitim Modeli gerek EBA’da gerek Google Classroom da değişik şekillerde uygulanıyor. Ama bunlar tabi profesyonel şekilleri. Yani bunun için tüm öğrencilerinizin ve her şeyden önemlisi sizin iyi bir bilgisayar ve internet kullanıcısı olmanız gerekiyor. Teknolojiyi ve interneti sadece eğitim için kullanmanız gerekiyor ve bir öğretmen olarak hem araştırmacı hem geliştirmeci hem de üretici bir yönünüzün sürekli diri olması şart. Bu sistemdeki en büyük dezavantaj şu istatistiki olarak öğrencilerinizin sizin videolarınızı izleyip izlemediğini bilgisayar ortamında veri olarak alamamanız veya online bir sınavla ölçememeniz. Bu durumda da benim gibi excell formatında formüllü bir analiz programı bulur ve okulda yapacağınız testleri bununla ölçebilirsiniz.  Benim bu anlattığım aslında var olan ve profesyonelce uygulanan bir sistemin amatörcesi ya da ne diyelim biz buna YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EĞİTİM TEKNOLOJİSİ İLE DERS İŞLENİŞİ…

NOTÇUK: Bu yazı ile ilgili hatalarım varsa lütfen çekinmeden yorum kısmından veya e posta yoluyla bana iletiniz. Emin olun dikkatlice okuyacağım ve eksikliklerimi gidermeye çalışacağım.

Mehmet Fatih Bütün
Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Proje Koordinatörü

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git