Z Nesli Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Z Nesli Nasıl Kontrol Edebiliriz?
26 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.
Reklam

Eğitimin kullanıldığı pek çok alan var. Bunlardan biri de ve belki de en önemlisi “Din Eğitimi”. Bugüne kadar ki yaklaşımların çoğu eğitimin işlevselliğini randımanlı bir şekilde kullanılmasına yönelikti peki din eğitiminde randıman nasıl yakalanabilirdi? bu sorunun yanıtına ise son bir kaç yılda ciddi anlamda kafa yorulduğunu görüyoruz.

Özellike otoritelerin “Z Nesli” diye tabir ettiği yeni neslimizin ve hemen hemen ilkokul seviyesine inen teknoloji kullanımının had safhaya ulaştığı ve yine bana göre ahir zaman olan bu çağda geleceğimizi düşünmeyi bir tarafa bıraktım geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin, elinde beyninde ve kalbinde taşıdığı cihazlarla nasıl yıkılışını engellerizin derdine düştüm/düşmeliyiz. Belki de bu cihazlarla geçmiş güzel günlerin rayihasını onlara nasıl hissettirebiliriz sorusunun cevabını bulmalıyız.

Örneğin tablet ve akıllı telefonlarda kitap veya dergi okumayı ilk öğrenen bu nesle kitap kavramına dönmek için tabletler aracılığıyla bir şeyler yapabilir miyiz? Yazı yazmak için klavye kullanan ve fiziksel beceri olarak kalemle yazı yazma yeteneğini söndüren bu nesle acaba yeniden kalemi tutarak yazı yazmayı nasıl sevdirebiliriz? Bunun için de şu an kullandıkları cihazları materyal olarak kullanabilir miyiz? Tüm bu soruların cevabı “Evet” olmalıdır kanaatimce. Yapılacak her eğitsel çalışmalar bu misyon da olmalıdır. Gerçi bu anlamda özellikle Güney Asya ülkelerinden Kore’de teknolojik çalışmaların yapıldığını ve ülkemizde de uygulandığını biliyoruz ve reklam olmaması için de bu cihazların markalarını vermiyoruz. Zaten bu yazıyı okuyan ve teknolojiyi gerek hayatında ve gerekse eğitimde iyi kullanan bir okuyucu neyi kastettiğimizi anlayacaktır.

Din Eğitiminde kullanılacak her materyal ve hazırlanacak her konu teknolojinin günümüzdeki araçlarına uygun olarak hazırlandığı gibi ayrıca geçmişizle olan bağlantılarımızı da koparmamalıdır. Yapılacak bir faaliyet teknoloji üzerinde sürekliliği olmayan yerine göre eski teknikleri kullandırmayı amaçlayan faaliyetler olmalıdır. Sürekli akıllı tahta veya tabletler de yazı yazmayı değil de defter veya kitap üzerinde kalem ile yazmayı ödevlendiren bir çalışma stratejisi geliştirilmeli ve hazırlanmalıdır. Yapılacak bir aktivitenin teknolojik cihazlarda sonuca ulaşıncaya kadar devam ettirilmesi bazı eski ama unutulmayan materyal kaynaklarının kullanımını unutturacağından geri dönütü yüzde yüz olumlu bir eğitim faaliyeti olmaktan çıkacaktır.

Biz bugün bu nesli kontrol altına almak istiyorsak onlara teknolojik cihazların yerli yerinde kullanımını, olumlu ve olumsuz yanlarını mutlaka önceden vermeliyiz.Oğlum/kızım üzülmesin o mutlu olsun denilerek her istediği yerine getirilen bir neslin teknolojiye sürekli mahkum edilmesi ileriye dönük gerek ebeveyn, gerek gelecek ve gerekse ülke adına bir kaos ortamı doğuracaktır. Bu yüzden biz teknolojiyi bir ödülün sonucu olarak onlara vermeliyiz. Ödül ise manevi değerlerine sımsıkı bağlı olmak dürüst ahlaklı ve bilgiyi geleceğe taşıyan bir ferd olmak olmalıdır.Bunu başarabilen bir Z Nesli’nin olması dileğimizle

Mehmet Fatih Bütün
Eğitimci

E- Posta: mehmetfatihbutun@gmail.com

Not: Bu yazı Milat Gazetesinde yayımlanmıştır.

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git